مشکلات رایج : عیب‌یابی پکیج برقی (آبگرمکن برقی)

 

مشکلات رایج : عیب‌یابی پکیج برقی (آبگرمکن برقی)

 

پکیج برقی

 

پیکج‌های برقی می‌توانند دچار چندین مشکل،‌ مانند گرم نکردن آب، صدای عجیب، آب رسوب‌دار، بوی عجیب و یا نشتی آب شوند. در اینجا چند نکته عیب‌یابی که به شما در پیدا کردن و رفع این ایرادها کمک می‌کند را مطرح و توضیح می‌دهیم.

پکیج برقی دارای مزایایی نسبت به پکیج گازی است. پکیج‌های برقی در ابعاد کوچک‌تر نیز تولید می‌شود، نیازی به دودکش یا لوله‌کشی گاز ندارند، در جاهایی که به گازی شهری دسترسی نیست می‌توان استفاده کرد. به خاطر عدم استفاده از گاز از امنیت بیشتری برخورداند و همچنین اکسیژن و رطوب محل استفاده را از بین نمی‌برند. و همچنین عیب‌یابی و تعمیر آنها نسبت به پکیج‌های گازی آسان‌تر است زیرا دارای مکانیسم خیلی ساده‌تری هستند.

 

فیوز برق را چک کنید

اگر اصلاً پکیج برقی روشن نمی‌شود و در نتیجه آب گرم ندارید، اول فیوز مدار و سیم‌های متصل به پکیج را بررسی کنید.

دکمه ریست را بررسی کنید. درپوش ترموستات را بردارید و با استفاده از ولت‌متر جریان ورودی را بررسی کنید. اگر اگر جریان وجود داشت، دکمه قرمز ریست را فشار دهید.

 

جریان المنت حرارتی را بررسی کنید

اگر آب داخل مخزن سرد است، ممکن است مشکل از ترموستات یا المنت حرارتی باشد. جریان المنت حرارتی را بررسی کنید. اگر جریانی وجود نداشت، مشکل از ترموستات است. اگر جریان بود، پس لازم است که برق ورودی پکیج را کلاً قطع کنید و سیم‌های متصل به المنت را درآورید.

از یک اهم‌متر استفاده کرده و مقاومت دو سر المنت را در حالی که داخل مخزن است، اندازه بگیرید. اهم‌متر نباید عددی را نشان دهد (مقاومت خیلی بالا)، اگر مقاومت کمی را نشان داد، یعنی المنت اتصال کوتاه شده‌اند و باید با المنت جدید تویض گردد.

 

قسمت‌های پایینی را بررسی کنید

اگر مشکلی در رابطه با المنت حرارتی و کنترل‌ها نبود، دوباره سیم‌ها را وصل کرده و قسمت‌های پایین را بررسی کنید. برق پکیج را وصل نموده و تست‌های قبلی را تکرار کنید. اگر در قسمتی ایرادای یافتید، باید آن قسمت را تعویض کنید. معمولا، تعویض ساده و فقط لازم است که قطعه را در آورده و دوباره سیم‌ها را به قطعه‌ی جدید وصل کنید.

 

صداهای خنده‌دار از مخزن

ممکن است صداهای عجیبی از پکیج برقی شنیده شود. این صدا به خاطر گرم و سرد شدن آب است که باعث منبسط و منقبض شدن مخزن و در نتیجه تولید صدا می‌شود. همچنین، نشان دهنده وارد شدن هوا به داخل لوله‌های آب است.

شیرهای آب را برای نشتی و حباب بررسی کنید. ترموستات را طوری تنظیم کنید که مطمئن باشید آب نمی‌جوشد. با شیرها را سقف کنید تا ببینید که صدا قطع می‌شود. اگر نه، با استفاده از لحیم درزها را محکم کنید.

 

زنگ در آب

وقتی آب گرم را باز می‌کنید و می‌بینید که رنگ زنگ زدگی از لوله‌ها خارج می‌شود دو نوع مشکل می‌تواند باشد. اولی جدی است و نیازمند تعویض: لوله‌های داخلی پکیج خراب شده‌اند و زنگ پس می‌دهند.

دومین مشکل از خود آب است. باید یک فیلتر تصویه آب در خط اصلی آب ورودی نصب شود تا رنگ‌ها ی غیرعادی گرفته شود. همچنین، باید آب را بررسی کنید و ببینید که چیزی تغییر کرده است.

 

بوی عجیب تخم‌مرغ گندیده

اگر آب یا پکیج بویی شبیه به تخم گندیده می‌دهد، این به خاطر گوگرد است و مشکل مربوط به آب است و نه پکیج برقی. برای رفع این بو، باید سختی‌گیر آب یا تصفیه آب در لوله ی اصلی آب ورودی به ساختمان وصل کنید.

 

بستن
مقایسه