صرفه‌جویی انرژی در پکیج دیواری

 

صرفه‌جویی انرژی در پکیج دیواری

 

پکیج

 

اگر می‌خواهید پکیج در بهینه‌ترین حالت کار کرده و در مصرف گاز صرفه‌جویی شود این مطلب را بخوانید.

در حال حاضر پکیج دیواری در بیشتر خانه ها بخصوص آپارتمان‌ها به عنوان سیستم گرم کننده آب و شوفاژها استفاده می‌شود. این به خاطر نصب آسان، فضای مورد نیاز کم و مصرف گاز و برق کمتر و در نتیجه کاهش هزینه‌های قبض برق و گاز می‌باشد. اگر می‌خواهید پکیج‌تان در بهینه‌ترین وضعیت کار کند نکات زیر را مطالعه و استفاده نمایید.

پکیج بدون مخزن در ارتباط با سیستم لوله‌کشی کار می‌کند

سیستم‌های لوله‌کشی در خانه طوری طراحی می‌شوند که با آبگرم‌کن‌های مخزن‌دار به خوبی کار کنند. این نوع آبگرم‌کن‌ها به خاطر ابعاد بزرگ باید در محل مخصوصی نصب شده و سیستم لوله‌کشی به آن وصل می‌شود. ولی پکیج‌ها اصولاً طوری طراحی شده‌اند که جای خیلی کمتری اشغال می‌کنند و معمولاً در آشپزخانه داخل کابینت نزدیک به شیرهای آب سینک ظرفشویی نصب می‌شوند. پکیج زمانی بهتر کار می‌کند که نزدیک شیرهای آب باشد که در این حالت آب گرم سریع‌تر در دسترس قرار می‌گیرد. به جای ذخیره‌سازی آب در مخزن، پکیج آب را هنگام نیاز به محض اینکه شیر آب را باز کنید گرم می‌کند.

از لوله‌کش‌تان سؤال کنید

قبل از خرید پکیج جدید، حتماً با لوله‌کش مشورت کنید تا از عمل‌کرد صحیح و متناسب بودن پکیج مورد نظر با سیستم لوله‌کشی مطمئن شوید.

اندازه‌ی درست را انتخاب کنید

کارکرد بهینه‌ی پکیج به محاسبه صحیح نرخ افزایش دما و جریان با توجه به نیازتان بستگی دارد. تعداد شیرهای آب گرم ظرفشویی آشپزخانه، دستشویی، حمام، تعداد رادیاتورها یا لوله‌های گرمایش از کف و غیره و فاصله‌ی آن‌ها با پکیج را در نظر گرفته و پکیجی را انتخاب کنید که با نیاز شما برابری کند. خرید پکیج با ظرفیت بیشتر فقط هزینه‌های آتی مصرف برق و گاز شما را هم افزایش خواهد و برعکس اگر پکیج با ظرفیت پایین‌تر بخرید، ممکن است با کمبود آب گرم مواجه شوید.

اگر می‌توانید از چند پکیج استفاده کنید

بیشتر متخصصان اعتقاد دارند که برای کارکرد بهتر، پکیج باید نزدیک محل استفاده نصب شود. یعنی اینکه اگر فاصله‌ی بین پکیج و سرویس بهداشتی زیاد است، بهتر است که پکیج دومی در آنجا نصب کنید. در این حالت می‌توانید از پکیج با ظرفیت‌های پایین استفاده کنید. و مصرف گاز و برق را به حداقل برسانید.

حتماً از یک نصاب حرفه‌ایی کمک بگیرید

در عین حالی که نصب و راه‌اندازی پکیج‌های دیواری ساده است اما سیستم لوله‌کشی آن‌ها باید خیلی با دقت انجام شود. بخصوص اگر از پکیج به عنوان سیستم گرمایش کل خانه با استفاده از شوفاژ یا رادیاتور استفاده خواهید کرد مسئله‌ی لوله‌کشی صحیح اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. سرویس‌کاری را انتخاب کنید که دارای سابقه و تجربه‌ی خوبی در نصب و راه‌اندازه پکیج است.

از ایمنی دودکش پکیج مطمئن شوید

پکیج‌ها دارای انواع گازی و برقی هستند. استفاده از پکیج‌های گازی به توجه ویژه‌ی برای ایمنی دارد. اگر تکنسینی را انتخاب کرده باشید که در پیکج‌های گازی مهارت دارد، او احتیاط‌های لازم را برای خارج کردن صحیح گازی مونواکسید کربن از خانه انجام خواهد داد. کلا، لازم است که از یک لوله بخاری‌های مهروموم شده که به صورت مستقیم گازهای خروجی را بیرون هدایت می‌کنند اسفتاده شود.

پکیج‌ها که در فضای داخلی آپارتمان‌ها نصب می‌شوند اگرچه دارای هواکش هستند ولی میزان بخار آب در منزل را کم کرده و باعث خشک شدن فضای محیط می‌شوند به این ترتیب تنفس را برای اعضای خانواده به خصوص کودکان و سالخوردگان سخت کرده و باعث آسیب سیستم تنفسی می‌شوند. توصیه می‌شود از لوله‌های دوجدار و پکیج فن‌دار استفاده کنید.

صرفه‌جویی دراز مدت انرژی را در نظر بگیرید

پیکج‌های مختلفی از نظر ظرفیت، قیمت و برچسب انرژی را بررسی کنید. در بیشتر مواقع، پکیج‌های گران قیمت‌تر با مصرف انرژی کمتر، برگشت هزینه‌ی بهتری در دراز مدت دارند. همیشه هزینه‌های جانبی مانند دستمزد تکنسین، قیمت تجهیزات جانبی را هم در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که پکیج‌ها دارای عمر مفیدی در حدود ۲۰ سال می‌باشند که با سرویس سالانه بعد از پنج سال اول می‌توانید آنرا افزایش دهید. البته سرویس به‌موقع جلوی تعمیرهای پرهزینه را هم می‌گیرد.

در کل اگر پکیجی با اندازه‌ی صحیح، دارای برچسب انرژی بهتر بخرید و در محل مناسب با سیستم لوله‌کشی دقیق نصب کنید و در صورت امکان از چند واحد مجزا استفاده کنید، در دراز مدت می‌توانید تا ۵۰٪ در هزینه قبض آب، برق و گاز صرفه‌جویی کرده و آسایش خود و خانواده‌تان را فراهم کنید.

بستن
مقایسه