آموزش شستشوی کولرگازی

آموزش نحوه صحیح شستشوی پنل و کندانسور کولر گازی

در این مطلب به روش شسjobitel xjobsتشوی صحیح کندانسور کولرگازی اشاره می کنیم و همچنین نکات زیر را بیان خواهیم کرد

  • نحوه صحیح شستشوی کندانسور کولر گازی
  • بعد از شستشوی کندانسور کولر گازی چه زمانی می توان کولر را روشن کرد؟

شستشوی کندانسور کولر گازی در بالا بردن بازده کولر، میزان سرمادهی و کاهش هزینه های برق تاثیر به سزایی خواهد داشت که در این مطلب به روش شستشوی صحیح کندانسور اشاره می کنیم. قبل از شستشو باید نکات ایمنی از جمله قطع کردن جریان برق و… را رعایت کنید تا در هنگام شستشوی کندانسور کولر گازی دچار حادثه نشوید.نحوه صحیح شستشوی کندانسور کولر گازیقبل از شستشوی کندانسور کولر گازی حتما از قطع بودن جریان برق اطمینان حاصل نمایید. سپس به روش ذیل اقدام به شستشوی کندانسور کولر گازی خود نمایید، البته اگر از اقدامات ایمنی و قطعات کولر گازی هیچ گونه سر رشته ای ندارید و در تهران سکونت دارید می توانید این کار را به یک سرویسکار کولر گازی بسپارید تا از بروز حوادث نا خواسته جلوگیری کرده باشید.

نحوه صحیح شستشوی کندانسور کولر گازی

برای شستشوی کندانسور کولر گازی می توانید از یک کارواش خانگی استفاده کنید و بخش های پشتی و کناره های کنداسور یا همان پنل خارجی کندانسور را کاملا تمییز نمایید. اگر کارواش خانگی ندارید می توانید از یک شیلنگ با آب پر فشار استفاده کنید و کندانسور را شستشو دهید تا هیچ اثری از کثیفی بر روی آن باقی نماند.

قبل از شستشو درب بالایی کندانسور را باز کرده و تمام فین (کویل) را شستشو دهید، اگر توسط کارواش اقدام به شستشوی کندانسور کولر گازی خود کرده اید حتما توجه داشته باشید که آب را به صورت اریب و با فشار به سمت فین های دستگاه بگیرید چراکه اگر این فین ها روی هم قرار بگیرند یا خم بشوند، آسیب بزرگی به کولر گازی خود وارد کرده اید. پس در انجام این کار نهایت دقت را داشته باشید.نحوه صحیح شستشوی فین کندانسور کولر گازی

بعد از شستشو کویل، اقدام به تمیز کردن جعبه برق کنار آن نماید و تمام خاک ها و آلودگی ها را از روی آن پاک کنید و تمام پیچ های آن را با پیچ گوشتی سفت نمایید این کار را همه سرویسکاران و یک تعمیرکار کولر گازی دارای تخصص همیشه انجام می دهند چرا که سفت نبودن همین پیچ ها سبب باز شدن سیم ها شده و با خراج شدن سیم از جای خود کولر گازی حتما دچار آسیب خواهد شد.

در هنگام شستشوی کندانسور کولر گازی نگران موتور فن بیرونی نباشید چراکه کاملا عایق می باشد و دچار مشکل نخواهید شد. شستشو را تا زمانی ادامه دهید که کندانسور عاری از هرگونه آلودگی شده باشد. سپس درب کندانسور را به حالت اول بسته و پیچ های آن را محکم کنید، محکم بودن این پیچ ها سبب می شود تا هنگام روشن بودن کولر گازی هیچ گونه صدای اضافی از کولر تولید نشود.(جهت تمیز کردن فیلتر کولرگازی مطلب نحوه تمیز کردن فیلتر کولر گازی رامطالعه نمایید)

شستشوی کندانسور کولرگازی

 بعد از شستشوی کندانسور کولر گازی چه زمانی می توان کولر را روشن کرد؟

بعد از اتمام شستشو بهتر است تا یک الی دو ساعت کولر را روشن نکنید بعد از گذشت این زمان می توانید کولر را روشن نمایید و از سرمای رضایت بخش آن لذت ببرید. با این اقدامات نه چندان سخت و سرویس اسپیلت توانسته اید علاوه بر داشتن سرمایشی مطلوب، در هزینه های برق و تعمیرات کولر خود صرفه جویی قابل توجهی کرده باشید.

با انجام مراحل زیر و آموزش تصویری سرویس کولر اسپیلت، می‌توانید با نحوه شستشوی کولر اسپیلت به صورت اصولی آشنا شوید و با انجام آن، عملکرد دستگاهتان را به بالاترین حد ممکن برسانید تا میزان سرمادهی کولر گازی را افزایش و مصرف برق آن را کاهش دهید. توجه کنید که شستشوی پنل یکی از قسمت ‌های سرویس کولر گازی است و شما می‌توانید با صرفه جویی در هزینه‌ها، انجام این بخش را خودتان به عهده بگیرید.

توجه کنید که در صورتی که خودتان شستشوی کولر گازی را انجام می‌دهید، نیازی به وسیله مخصوص شستن و سرویس پنل اسپیلت نیست.

مرحله اول:

اولین اقدام قبل از هر کاری برای سرویس کولر گازی، قطع کردن برق دستگاه است تا خطری شما را تهدید نکند و شستشوی کولر اسپیلت را ایمن انجام دهید.

برای قطع کردن برق کولر گازی بسته به نوع کولر دو راه دارید:

فیوز کولر گازی
  1. دوشاخه کولر گازی را که کنار پنل قرار دارد از برق بکشید.
  2. فیوز برق کولر گازی را از جعبه ‌فیوزی که معمولا داخل آشپزخانه یا کنار درب ورودی است قطع کنید. اگر تعداد فیوزها زیاد است و نمی‌دانید کدام فیوز مربوط به کولر گازی شماست کولر خود را روشن کنید و یکی یکی فیوزها را قطع کنید، با خاموش شدن اسپیلت مشخص می‌شود فیوز آن کدام است.

مرحله دوم:

حالا نوبت به اولین گام برای شستشوی پنل کولر گازی می‌رسد. برای این کار ابتدا باید قاب جلویی پنل اسپیلت را باز کنید. سپس مانند تصویر (۱) دو عدد فیلتر آن را بیرون کشیده و با استفاده از فشار آب تمیز بشویید به نحوی که خاک و گرد و غباری روی فیلتر آن باقی نماند. توجه کنید که بسته به نوع کولر گازی (در صورتی که درب آن پیچ داشته باشد) ممکن است لازم باشد که برای باز کردن قاب جلویی دستگاه از پیچ گوشتی استفاده کنید.

حالا  مانند تصویر شماره (۲) سنسور کولر را بیرون کشیده، آن را تمیز کنید و در نهایت به جای خودش برگردانید. سنسور کولر گازی، وظیفه‌ چک کردن دمای محیط را داشته و به برد، فرمان روشن و خاموش شدن خودکار کولر گازی را می‌دهد. اگر این سنسور کثیف باشد به دلیل فرمان اشتباه به برد، در سیستم کولر گازی اختلال ایجاد می‌شود.

سرویس کولر گازی

مرحله سوم:

شستن کویل های پنل داخلی

کویل کولر گازی

این کویل های مانند رادیاتور ماشین عمل می‌کنند و همیشه باید تمیز باشند تا با هوای محیط به ‌خوبی ارتباط برقرار کنند و سرما را از کویل‌ها به هوای اتاق منتقل کنند.

برای شستشوی کویل‌های کولر گازی، مانند تصویر (۴) می‌توانید به وسیله یک آب‌پاش (شیشه‌شوی) به کویل‌ها آب بپاشید تا زمانی که کاملا خیس شوند. سپس مطابق تصویر (۳) یک برس نرم یا مسواک را به صورت عمودی روی کویل‌های کولر گازی بکشید تا پرز و گرد و خاک آن تمیز شود.سرویس کولر گازی

در نظر داشته باشید که اگر کولر گازی در نزدیکی آشپزخانه نصب شده باشد، کویل‌های آن به دلیل گرما و پخت و پز چرب شده و با آب و برس کشیدن ساده تمیز نمی‌شوند. در این صورت باید یک اسپری گاز پاک‌کن تهیه کنید. این اسپری‌ها برای تمیز کردن اجاق گاز از چربی، مناسب و در تمام فروشگاه‌ها موجود هستند. بعد از تهیه این اسپری، آن را روی کویل های کولر گازی بپاشید تا کف کند سپس یک ساعت زمان بدهید تا چربی‌ها شسته و نرم شوند. بعد از این یک ساعت به وسیله شیشه‌شوی، آب را روی آن اسپری کرده و با یک مسواک یا برس نرم آن را تمیز کنید تا براق و پاک شود، این کار در بلا رفتن راندمان کولر گازی، نقش بسیار موثری دارد

به علاوه، راه دومی هم برای شستشوی پنل کولر گازی وجود دارد؛ استفاده از بخارشوی. به جای اسپری کردن آب و برس کشیدن می‌توانید با بخارشوی، پنل کولر گازی را تمیز کنید. در مورد شستن کویل های چربی گرفته، قبل از بخارشوی، از اسپری گاز پاک‌کن

استفاده کنید و بعد از یک ساعت که این اسپری، چربی‌ها را نرم کرد، با دستگاه بخارشوی آن را تمیز و براق کنید

مرحله آخر

در نهایت سنسور و سپس فیلتر را مانند قبل سر جای خود محکم کنید و درب پنل را ببندید. دقت کنید که فیلترها کاملا خشک شده باشند و تمام قطعات را درست سر جایشان قرار دهید. بعد ار سرویس کولر گازی، اگر آن را به خوبی انجام داده باشید وقتی به کویل‌ها نگاه می‌کنید، متوجه تفاوت آنها می‌شوید که کاملا سفید و تمیز شده‌اند. پس از شستن پنل داخلی کولر گازی، حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه صبر کنید و سپس آن را روشن کنید.

سرویس کولر گازی

جمع‌بندی:

فرایند سرویس کولر گازی و سرویس اسپیلت شامل موارد مختلفی از جمله شستشوی اواپراتور (یونیت داخلی)، شستشوی مسیر تخلیه و لوله درین کولر گازی و شستشوی کندانسور (یونیت خارجی) است. با انجام مراحلی که در این مطلب ذکر کردیم، می‌توانید بخش مهمی از سرویس کولر گازی خود را انجام دهید. برای تکمیل سرویس و شستشوی یونیت خارجی اسپیلت، پیشنهاد می‌کنیم از مطالب مرتبط پایین صفحه کمک بگیرید یا آن را به تعمیرکار کولر گازی بسپارید.

شستشوی کامل داخل پنل

بستن
مقایسه