توضیحات چیلر

نکات مهم انتخاب انواع چیلر هوایی یا تراکم هوایی:

 

چیلر تراکمی جهت تأمین آب یا گاز مبرد سرد جهت سیستم های تهویه مطبوع و تبرید صنعتی با دمای 7 تا 12 درجه سلسیوس (بر اساس نوع کاربرد و سیستم مورد نیاز) توسط سیکل تبرید تراکمی مورد استفاده قرار می گیرد. چیلر های هوایی که از انواع چیلرهای تراکمی می باشند بعنوان قلب سیستم سرمایش ساختمان ها در مناطقی که بدلیل رطوبت نسبی زیاد هوا (RH) ، امکان استفاده از برج خنک کننده آبی و نتیجتاً چیلر آبی وجود نداشته باشد مورد استفاده قرار می گیرند.مکانیزم عملکرد چیلرهای تراکمی هوایی که معمولاً در فضاهای باز (مانند پشت بام ساختمان ها) نصب می شود همانند چیلر های آبی بر مبنای سیکل تبرید تراکمی می باشد.

علت اصلی نصب چیلرهای هوایی در فضای باز بدلیل امکان تبادل حرارت کندانسور هوایی چیلر هوایی با هوای آزاد می باشد .

اجزای اصلی چیلرهای تراکمی هوایی :

 1. کمپرسور
 2. کندانسور
 3. اواپراتور
 4. شیر انبساط

مایع مبرد موجود در مدار چیلر هوایی که از نظر مقدار ، حجم و فشار کار نسبت به چیلرهای آبی بیشتر است، در کندانسور هوایی چیلر بوسیله جریان اجباری هوا خنک شده و معمولا مستقیما وارد کویل سرمایش DX هواساز و یا اواپراتور DX آبی در چیلر هوایی می گردد. در هنگام انتخاب چیلر های هوایی به اختلاف ظرفیت نامی (Nominal) و ظرفیت واقعی (Actual) چیلر خصوصا با توجه به دمای طرح خارج تابستان در منطقه بهره برداری از چیلر دقت نموده و همچنین توجه داشته باشیدکه از جمله عوامل تعیین کننده درعملکرد ظرفیت واقعی چیلر تراکمی هوایی می توان به موضوع مهم کافی بودن سطوح تبادل حرارتی در کندانسور و اواپراتور چیلر جهت درستی ظرفیت چیلر مورد نظر ( طول، قطر و تعداد تیوب های مورد استفاده درکندانسور و اواپراتور ) چیلر های هوایی اشاره نمود و توجه داشته باشید که قیمت چیلرهای هوایی (همراه با کندانسور هوایی ،گاز مبرد ، روغن و …) نسبت به چیلرهای آبی با ظرفیت مشابه حدود 1/5 برابر گرانتر است .

بطور کلی کارشناسان تاسیسات برای محاسبه ظرفیت چیلر هوایی مورد نیاز هر پروژه که بر مبنای محاسبه دقیق ظرفیت بار برودتی کل انجام می گردد، علاوه بر محاسبه پارامترهایی مانند شرایط جغرافیایی(Ambient Temperatur ) و دمای طرح خارج تابستان ، ارتفاع از سطح دریا ، رطوبت نسبی هوا ، نوع کاربری ساختمان (دمای طرح داخل) ، نوع مصالح به کار رفته و طراحی نمای ساختمان ، جهت قرارگیری ساختمان نسبت به زاویه تابش خورشید ، تعداد طبقات و سطح زیر بنای ساختمان ،تعداد نفرات و تجهیزات کوچک و بزرگ الکتریکی داخل ساختمان و … ، به حجم آب سرد مورد نیاز و ضرایب اطمینان کافی در عملکرد چیلر توجه می نمایند.اما چنانچه مایل به استفاده از امکان محاسبه سر انگشتی (فاز 1) چیلر هوایی مورد نیاز ساختمان های مسکونی و اداری در شرایط آب و هوایی مانند تهران باشید ، می توانید برای هر 100 متر مربع از زیر بنای مفید ساختمان بطور تقریبی ظرفیت نامی 4 تن تبرید را در نظر بگیرید .
همچنین قبل از تعیین ظرفیت نهایی و انتخاب چیلر هوایی مورد نیاز پروژه خود، جهت کنترل نهایی محاسبات و برآور های صحیح بار برودتی و انتخاب صحیح چیلر هوایی مورد نیاز پروژه، با کارشناسان شرکت تهویه گستر دهقانی تماس حاصل فرمائید.

 

 

سیکل تبرید در چیلرهای هوایی:

گاز مبرد توسط کمپرسورهای چیلر هوایی فشرده می گردد. گاز متراکم شده با فشار و دمای بالا وارد کندانسور شده و توسط آب یا هوای محیط خنک شده و به صورت مایع در می آید و این مایع مبرد با عبور از شیر انبساط (Expansion Valve) یا لوله موئین که کار آن کاهش فشار مایع می باشد در دمایی پائین قرار می گیرد تا بتواند پس از ورود به کویل اواپراتور گرمای آب داخل اواپراتور را جذب نماید . به دلیل فشار کمتر اواپراتور نسبت به کندانسور ، مایع مبرد تبخیر می شود که گرمای مورد نیاز این عمل تبخیر از آب جریان یافته سیستم تهویه مطبوع درون اواپراتور تامین می شود ، در نتیجه آب سیستم تبرید درون اواپراتور سرد می گردد و سپس توسط سیستم پمپ های سیرکولاتور به کویل آب سرد فن کویل ها و هواساز ها جهت ایجاد هوای خنک در محل مورد نظر منتقل می شود . پس از این فرآیند مجددا با مکش کمپرسور گاز ناشی از تبخیر، به سمت کمپرسور حرکت نموده و این سیکل ادامه می یابد.

اطلاعات فنی در مدار چیلرهای تراکمی هوایی:

دمای کارکرد چیلر در سیستم های تهویه مطبوع عبارتست از دمای آب چیلد خروجی از اواپراتور چیلر که نباید از دمای 7 درجه سلسیوس پائین تر باشد .

ضمنا دمای آب برگشتی به اواپراتور در زمان اوج بار سیستم باید حدوداً 5 درجه گرمتر از دمای آب خروجی از اواپراتور باشد (همچنین توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که معمولاً دمای تنظیمی ترموستات آنتی فریز 4 درجه سلسیوس در نظر گرفته می شود)

عملکرد ترموستات چند مرحله ای اواپراتور چیلر: استفاده از ترموستات 3 یا 4 مرحله ای بر اساس نوع چیلر ، تعداد کمپرسورها ، تعداد مدارهای چیلر هوایی و یا حتی سیستم Unloader که روی قسمت آب خروجی از اواپراتور نصب می گردد می تواند با توجه به دماهای تنظیمی روی ترموستات تدریجی ، عملکرد سیستم چیلر را کنترل نماید.

نصب سیستم unloader در کمپرسور چیلر هوایی می تواند در هنگام کاهش بار برودتی موجب صرفه جویی و کاهش مصرف برق گردد. کنترل ظرفیت یا همان مکانیزم بی‌بار کننده (Unloader)، به منظور کاهش بار در حین راه‌اندازی و کنترل ظرفیت در حین کاربری به صورت کاملاً متناسب با میزان تبرید مورد نیاز استفاده می‌شود که این امر سبب بالا رفتن عمر دستگاه و راندمان آن نسبت به سایر سیستم‌ها شده و هزینه انرژی، تعمیر و نگهداری را کاهش چشمگیری می‌دهد. بی‌بار کردن کمپرسور متناسب با کاهش بار سیستم نه تنها سبب کاهش توان ورودی به کمپرسور می‌گردد، بلکه تنش‌های وارده به موتور و کمپرسور را که در اثر تعداد دفعات روشن و خاموش شدن به وجود می‌آید، نیز کاهش می‌دهد.

چهار نکته فنی در خصوص چیلرهای هوایی :

 • فری کولینگ در چیلر های هوایی Free Cooling
 • سوپر هیت میبرد در خط مکش چیلر تراکمی Super Heat
 • سابکول در کندانسور چیلر هوایی Subcool
 • پمپ داون کردن در چیلر تراکمی Pump Down

انواع کمپرسور در چیلرهای تراکمی:

هنگام انتخاب و خرید چیلر هوایی علاوه بر توجه به نوع کمپرسور (اسکرو -اسکرال – رفت و برگشتی و … ) به تعداد ، ظرفیت و برند کمپرسور چیلر که از اصلی ترین قطعات چیلر ها می باشد توجه نمائید.
مکانیزم فشرده سازی گاز مبرد در کمپرسورهایی که در چیلر های تراکمی بکار برده می‌شوند، متفاوت است. این کمپرسورها به پنج گروه زیر تقسیم می‌گردند:

 1. کمپرسورهای رفت و برگشتی یا پیستونی (Reciprocating)

  esd.png

 2. کمپرسورهای پیچی (Screw)

 3. کمپرسورهای حلزونی (Scroll)

 4. کمپرسورهای چرخشی (Rotary)

   

 5. کمپرسورهای سانتریفیوژ

  egh.png

اصول کارکرد چهار کمپرسور اول (جابجایی مثبت) با کمپرسورهای سانتریفیوژ (دینامیکی) تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارند. در کمپرسورهای جابجایی مثبت، حجم معینی از گاز توسط پیستون، مارپیچ، حلزون و یا چرخش دائماً کم می‌شود. و با کاهش حجم گاز، فشار بخار افزایش می یابد. در حالی که در کمپرسورهای سانتریفیوژ ، گاز به دلیل شتاب گرفتن توسط پروانه دوار متراکم شده و با کاهش سرعت در یک دیفیوزر، فشار افزایش می‌یابد. کمپرسورهای سانتریفیوژ در ظرفیت‌های بسیار بالا کاربرد دارند .

از نظر نحوه ارتباط محفظه کمپرسور و موتور الکتریکی نیز کمپرسورها به سه دسته زیر تقسیم می‌گردند:

 • کمپرسور های بسته (Hermetic)
 • کمپرسورهای نیمه بسته (Semi Hermetic)
 • کمپرسورهای باز (Open Type)

در کمپرسورهای بسته موتور الکتریکی و محفظه کمپرسور در یک پوسته نصب شده‌اند و در صورت خرابی، کمپرسور و یا الکتروموتور قابل تعمیر نمی‌باشند لذا در ظرفیت‌های کوچک ساخته می‌شوند. در کمپرسورهای نیمه بسته موتور و الکتروموتور در یک پوسته دو قسمتی قرار دارند. به ‌عبارت دیگر قسمت موتور و کمپرسور کاملاً مشخص می‌باشد ظرفیت اینگونه کمپرسورها معمولاً متوسط بوده و از ظرفیت کمپرسورهای بسته بیشتر می‌باشد. در کمپرسورهای باز محفظه کمپرسور و الکتروموتور جدا از یکدیگر می‌باشند و توسط کوپلینگ به یکدیگر متصل می‌گردند. این کمپرسورها در ظرفیت‌های بالا ساخته می شوند.

کندانسور در چیلرهای هوایی:

کندانسور یک مبدل حرارتی است که اجازه می دهد گرما از مبرد به هوا منتقل شود. کندانسور چیلرهای تراکمی هوایی با هوا خنک می شوند. کندانسورهای هوا خنک از لوله های مسی (برای جریان مایع مبرد) و فین های آلومینیومی (جهت عبور هوا به منظور انتقال حرارت) تشکیل شده اند.مقایسه کندانسور هوا خنک و آب خنک
به طور کلی کندانسورها بر سه نوع می‌باشند:

 • خنک شونده‌ با هوا
 • خنک شونده با آب (کندانسورهای دو لوله‌ای ، پوسته و کویل ، پوسته و لوله)
 • کندانسور تبخیری

در کندانسورهای هوایی، از هوا به عنوان عامل خنک کننده و تقطیر مبرد و در کندانسورهای آبی ، از آب به عنوان عامل خنک کننده و تقطیر مبرد استفاده می‌شود. در کندانسورهای تبخیری ، هم هوا و هم آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه در کندانسورهای تبخیری ، دمای هوای عبوری مقداری افزایش می‌یابد اما تقطیر مبرد عمدتاً از تبخیر آب پاشیده شده بر روی کندانسور ناشی می‌شود و وظیفه هوا افزایش شدت تبخیر با رفع بخار آب حاصل تبخیر می‌باشد. که در چیلرهای تراکمی هوایی عمدتاً از نوع اول استفاده می شود. جریان هوا در کندانسور های هوایی ممکن است به دو صورت زیر انجام شود :

 • طبیعی و بدون استفاده از فن هوادهی مانند یخچال ها و فریزرهای خانگی
 • جریان هوا به وسیله فن یا دمنده

  چیلر هوائی

شیر انبساط در سیکل تبرید چیلر هوایی:

شیر انبساط با ایجاد افت فشار در مسیر مبرد عبوری به اواپراتور باعث تبدیل مبرد از مایع گرم به گاز سرد می شود. شیر انبساط چیلر بر اساس طراحی آن می تواند از نوع ترموستاتیک، فشاری و یا الکترونیکی باشد.

چیلر هوائی

انواع اواپراتور در چیلر تراکمی:

اواپراتور در سیستم های تبرید نوعی مبدل حرارتی است که گرما را از آب به گاز مبرد منتقل می کند. کارکرد آنها در چیلرهای تراکمی هوایی یا آبی به این صورت است که گاز سرد پس از عبور از شیر انبساط، گرمای آب درون اواپراتور که از کویل فن کویل ها یا هواساز ساختمان وارد می شود را جذب می کند. اواپراتورها از نظر ساختمان به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

 • پوسته و لوله‌ای: معمولاً از لوله‌های فولادی و مسی ساخته می‌شوند. از این نوع کویل برای سرد کردن مایعات استفاده می‌شود.(توضیح بیشتر در گروه مبدل های حرارتی)
 • اواپراتور پره‌دار: نوعی از اواپراتور‌ها نوع پوسته و لوله‌ای می‌باشند که در آنها به منظور افزایش سطح خارجی و در نتیجه بهبود راندمان سرد کردن هوا ، پره‌هایی (فین) به عنوان سطح ثانویه جذب حرارت بر روی لوله‌ها قرار گرفته‌اند. (افزایش انتقال حرارت از لوله به هوا) ضمناً به منظور جلوگیری از اتلافات حرارتی، می توان بدنه اواپراتور را عایق کرد.
 • صفحه‌ای : اواپراتورهای صفحه ای از دو صفحه فلزی که بر روی آنها شیارهایی برای عبور مبرد ایجاد گردیده، ساخته شده‌است. نوع دیگرآن، از لوله‌ای که بین دو صفحه فلزی واقع شده است، تشکیل گردیده که صفحات در انتها به یکدیگر جوش می‌شوند. در این نوع اواپراتورها برای ایجاد تماس حرارتی مطلوب بین صفحات و لوله حامل مبرد ، فضای بین صفحات را با محلول اتکتیک پر می‌کنند.

  چیلر هوائی

  چیلر هوائی

سفارش ساخت و گارانتی خرید چیلرهای هوایی :

 • در گروه چیلرهای هوایی سایت مرجع تهویه گستر دهقانی ، اطلاعات صدها مدل از انواع چیلر هوایی از برندهای مختلف داخلی و خارجی با گارانتی اصلی جهت بررسی و خرید شما کارشناسان و کارفرمایان گرامی ارائه گردیده است.
 • قیمت کلیه چیلر تراکمی هوایی ارائه شده در تهویه گستر دهقانی به روز بوده و تخفیف های مورد نظر مصرف کنندگان در این قیمت ها لحاظ گردیده است . بطوریکه این قیمت ها نیز شامل بخش تضمین بهترین قیمت سایت تهویه گستر دهقانی می باشد.(مراجعه کنید به بخش تضمین بهترین قیمت های سایت تهویه گستر دهقانی )
 

سخنی با کارفرمایان ، مشاوران و پیمانکاران محترم پروژه ها :

 • با توجه به تنوع و گستردگی محصولات و برندهای ارائه شده در سایت مرجع تهویه گستر دهقانی از یک طرف و توانایی این شرکت در ارائه بیشترین تخفیف ها همراه با گارانتی اصلی شرکت های تولید کننده ( بدلیل ارتباطات و سفارشات مداوم تهویه گستر دهقانی با تولید کنندگان معتبر ) ، شما می توانید کلیه تجهیزات مورد نیاز سرمایش وگرمایش پروژه خود ، از برندهای مختلف را بصورت یکجا از طریق شرکت تهویه گستر دهقانی تهیه نموده و خود را از دردسر های تماس و پیگیری با شرکت های مختلف معاف نمایید .
 • همچنین بمنظور ایجاد بیشترین حس اعتماد و اطمینان خاطر شما عزیزان ، شرکت تهویه گستر دهقانی قادر به ارائه فاکتور و برگه گارانتی شرکت سازنده محصولات بنام شما یا شرکت شما ، همزمان با تحویل کالا نیز می باشد .
 • همچنین با توجه به اینکه شرکت تهویه گستر دهقانی ارائه دهنده انواع چیلر تراکمی هوایی در منطقه خاورمیانه است، چنانچه برای هریک از کشورهای منطقه نیاز به air cooler chillerدارید، میتوانید سفارش خرید خود را با اطمینان خاطر، گارانتی محصول و قیمت مناسب به کارشناسان فروش ما بسپارید.
بستن
مقایسه